Vyhledávání zboží Informace

Výberové ručně balené doutníky koupím v obchodě www.coud.cz.

Recenze doutníků

Zajímavé články o doutnících, humidorech i příslušenství, informace o doutníkových akcích a návody pro začátečníky. Na stránce naleznete i recenze na naše doutníky.

Internetový obchod s doutníky z Kanárských ostrovů pro příležitostní i denní kouření

Tabákové listy

První vydání

Moji milí čtenáři !

Včera večer jsem v kruhu věrné samoty otruchlil padesáté páté narozeniny. Ráno jsem se probudil brzo, což se mi běžně nestává.  Původně jsem si myslel, že to bylo jen tak. Ale nebylo. Začal jsem myslet na Vás. Na Vás, kteří kouříte doutníky, a na ty okolo Vás, co to musí trpět, pokud tedy nepatříte k těm, kterým to  blízcí netrpí a tak trpíte naopak Vy  věčnými dohady či dokonce odpíráním voňavého požitku.

A tak jsem právě založil Tabákové listy.

Žádné převratné novinky, jen nabídka pohledu na svět kolem formou přijatelně nevážnou.

Tabákové listy budou vydávané nepravidelně a nejde o reklamní materiál, i když mají původ ve firmě Čoud, tedy www.coud.cz . Budou zde recenze na doutníky jak firmy Čoud, tak na jiné doutníky a když někdo dodá, tak i na jiné tabáky.

Třídy

Tabákové listy si tímto zdarma a bez možnosti vyjádření vlastníka vypůjčují od ČSD systém vlakových tříd. První třída je pro čtenáře tabákových listů (viz níže – pojmy), druhá třída je pro ostatní čtenáře Tabákových listů.

Základní třídou je třída první, proto nebude označována zvlášť.

Označením bude čtenář upozorněn, žá následující materiál může být pro nečtenáře

tabákových listů nudný a nesouvisející s tabákovými listy.

Pojmy

ČTENÁŘ  TABÁKOVÝCH  LISTŮ

Nezříkám  se zcela termínu KUŘÁK DOUTNÍKŮ,  ale převážně budu nadále používat termín čtenář tabákových listů. Termín čtenář tabákový listů tedy má dva významy:

Čtenář Tabákových listů je ten, kdo čte tyto stránky. Čtenář tabákových listů v širším slova smyslu je ten, kdo nějak užívá tabák – kouří cigarety, doutníky, dýmku, žvýká nebo šňupe tabák.

Zdůvodnění: vytrvalým tlakem protikuřácké lobby se z termínu kuřák stalo synonymum pro špatného člověka. Podrobné zdůvodnění najdete brzy právě zde, v Tabákovch listech.

PROTIKUŘÁCKÁ  LOBBY

Skupina institucí a jednotlivců, systematicky a z důvodů jiných, než dekladrovaných, bojující proti čtenářům tabákových listů.  Patří sem zejména někteří tzv. politici, tedy osoby zaměstnané jako zástupci lidu. Typickým představitelem v českém prostředí je Borisek Nešťastný. Dále sem patří státní instituce, kterým nezbývá, než prosazovat úspěchy protikuřácké lobby.

Vyhražená práva

A - práva Tabákových listů:

Tabákové listy si vyhrazují právo zveřejňovat příspěvky, které redakce uzná za vhodné a nepřijmout ke zveřejnění příspěvky, které považuje za nevhodné.

V Tabákových listech nebudou zveřejňované žádné reklamy. Jsou samozřejmě reklamou per se, jako každé jiné médium.

Tabákové listy mohou vyjadřovat názory vydavatele, které nemusí být konformní s  názorem čtenáře.

Tabákové listy si vyhražují právo editovat již vydaná čísla. Takto vsunuté změny budou řádně označené, aby si čtenář i zpětně snadno všiml změn.

B - práva čtenářů Tabákových listů.

Zaslané příspěvky nebudou nijak pozměněny – buďto budou otisknuté v nezměněné formě, anebo vůbec. To je samozřejmě v něčem pro autora dobré, v něčem ne: za případné chyby, ať už obsahové, nebo gramatické, si odpovídá sám. Pokud ale bude byť jen malá část příspěvku Tabákovými listy považovaná za nevhodnou, nemůže být příspěvek otisknutý. Za nevhodný příspěvek nebude považovaná kritika, která ctí kritéria etiky. Pro méně trpělivé: Kritizovat můžete bez obav, ale slušně.

Zdůvodnění: Podívejte se na jakékoliv stránky, kam mají čtenáři možnost v rubrikách Diskuse možnost psát necenzurované příspěvky. Stává se z toho žumpa, která slušným lidem ani nedovoluje diskuse číst. Důvody jsou zřejmé, i primitiv potřebuje vyniknout.

Autorovi neotisknutého příspěvku Tabákové listy odpoví a je tak možné příspěvek po autorem provedené úpravě otisknout – na přání autora i s příslušným upozorněním, že něco původně napsaného nebylo otisknuto.

Ceník

Tabákové listy v užším slova smyslu, tedy tyhle noviny, jsou zdarma. Tabákové listy v širším smyslu (tabákové výrobky) zdarma nejsou a řeší je ceníky prodejců.

tabakove-listy

 La Rica Hoja Robusto

ÚVODEM

V záhlaví prvního vydání Tabákových listů jsem naznačil, jak mi dneska začal den. Mezi tím probuzením a myšlenkou začít vydávat Tabákové listy byl ještě jeden důležitý okamžik. Otevřel jsem si stránku nejrozšířenějšího internetového bulváru – Seznam.cz, a tam propracovaným zpsobem okamžitě zaujala mojí pozornost snůška následujících blábolů – beze změny je opisuji:

Čína zbrojí jako o život.

VIDEO: Polonahé Ukrajinky vtrhly do volební místnosti v Moskvě.

Putin vyhrál volby hned v prvním kole.

VIDEO: Islámské milice rozkopaly v Libyi náhrobky britských vojáků i kříž v čele.                 

Kleptomanie – nemoc, ale i častá výmluva zlodějů a lhářů.

Farářka ze Švýcarska porodila v 66 letech dovojčata.

Tak jsem si řekl: a dost. Mají nás za pitomce, nepochyně všichni pitomci jsme, když tohle konzumujeme a když v tomhle dobrovolně žijeme, tak si alespoň dopřeju na chvíli se nad tohle bahno povznést a nabídnout odpočinek i jiným.

Každý se snaží, jak umí. Peníze limitují život od narození až do smrti, ale stupeň jejich moci je u každého jiný, ať už u jednotlivce, nebo u  instituce.

Zastupuju sice zájmy Čoudu ( www.coud.cz ), ale ten mě neživí.  Jsem rád, když se obchody hýbou, ale nepoloží mě, když se hýbat nebudou. Možná díky tomu už to tolik let docela dobře jde – nikdy jsem neprodával nic, co bych sám nekouřil. A co mi vysloveně nechutná, jako třeba parfémované doutníky, nikdy do sortimentu nevezmu, protože nebudu někomu říkat, ať si to koupí, že to je dobrý, a přitom si myslet něco jiného.

Na stránkách Tabákových listů se budeme zabývat i oblíbeným tématem škodlivosti kouření. Tu v žádném případě nepopírám, poukazuji ale na škodlivost mnoha jiných věcí, zejména potrvin, které nám denně nabízí kde kdo, aniž by se škodlivost byť jen naznačila. Ze studia objektivních pramenů mohu doložit minimálně stejnou škodlivost cukru. V jeho případě i při relativně malých, ale pravidelných denních dávkách. U alkoholu až při dávkách a častosti individálně nadkritické. Proti těmhle dvěma prakticky nikdo nebojuje. Boj proti tabáku má svoje svůj původ a důvody a péče o zdraví národa k nim rozhodně nepatří. K tomu ale jindy.

Snad brzy vyřeším možnost pružnější diskuse v Tabákových listech. Zatím je možné reagovat na coud@coud.cz . Zaslané příspěvky a diskusní otázky, pokud mě o to pisatel požádá, rád otisknu na těchto stránkách, předpokládám, že všem bude vyhovovat, ze k označení  identity přispivatele budu uvádět jen iniciály, jména myslím nejsou podstatná.

tabakove-listy
Výroba La Rica Hoja, Breňa Alta, La Palma, Kanárské ostrovy

2.třída

Pro mnohé to nebude nic nového, ale já teprve nějaké dva roky vím, že kromě rozdílu mezi jednotlivými víny je ještě rozdíl mezi vínem prodávaným v lahvích v běžném prodeji a vínem bez konzervantů, tedy bez sulfitu. Někdejší síření hořícím knotem se sírou je ve vinařství už dávno nahraženo přidáním sulfitu – prášku, chemikálie, která jednak kazí chuť vína samotnou a jednak odpovědnou za různé nedobré pocity po vypití několika deci.

Přímo od vinařů se ale dá koupit mladé víno ještě před tím, než sulfit do vína přidají. Takové víno se nedá dlouho skladovat. Doba skladování se dá rozumně prodloužit uchováváním v lednici, co nejblíže k bodu mrazu, tedy kolem 2 až 4 stupňů Celsia. Dá se tak uchovat několik měsíců, ale i tak po čase začne trochu měnit chuť. Jeden z rozdílů je – cituji experta Jaryka: když nalijete do jedné skleničky víno z běžného prodeje (tedy se sulfitem) a do druhé živé víno a dáte skleničky na dvě hodiny na sluníčko, první zůstane bez změny chuti a druhá se zkazí.

Potíž může být v tom, že když vinaře, který tohle víno Vám tohle víno může dodat, požádáte o malé množství, nemusí být ochotný Vám ho prodat – je to pro něcho technicky náročné, musí vstoupt do tanku, ze ktrerého pro něho není dobře odebírat před stočením, tedy před konzervací. Sám jsem se přidal ke kamarádům, se kterými pak dohromady bereme v řádu tisíce litrů. Když se předloni na Moravě neurodilo,  našli jsme stejně dobré víno, v tomto případě Modrý Portugal, v Rakousku. Jen je třeba pamatovat na oznámení celnici – nic se neplatí, spotření daň na víno v Rakousku i Česku je zatím nulová, ale pohyb musí být podle zákona sledovaný.

Nepříjený efekt pití živého vína je ten, že se těžko potom pije i sebelepší víno konzervované. A taky je třeba se víc hlídat, aby se z příležitostného pijáka vína nestal alkoholik, protože tolerance vyšších dávek je neuvěřitelně vysoká, víno je tak lahodné, že po čase může nastat dilema: chutný mi to proto, že je to tak dobré, anebo už prostě potřebuju svojí dávku?

- konec prvního vydání -


Druhé vydání